אלון סלמה: מה זה NLP?

ראשי התיבות NLP מקצרות בתוכן את הביטוי Neuro Linguistic Programming או בעברית 'שפת תכנות עצבית'.  בשפה פשוטה " שפת תכנות המוח".

ה-NLP פותח בארצות הברית בשנות ה-70 של המאה ה-20 על ידי ריצ'רד בנדלר(אנ') ופרופסור ג'ון גרינדר(אנ') שניסו לפצח את חידת המצוינות האנושית, ולבחון מדוע מטפלים אשר נחשבו מומחים בתחומם ואשפי תקשורת מסוימים מצטיינים בתחומם. הם הניחו שאם יצליחו לצור תבניות על פי מרכיבי התקשורת של אותם מצטיינים, יהיה בידיהם המפתח לשיפור התקשורת. הם דגמו תחילה ארבעה אישים בולטים בארצות הברית בתקופה זו. ד"ר מילטון אריקסון – אבי ההיפנותרפיה המודרנית, ד"ר וירג'יניה סטיר – עובדת סוציאלית ומייסדת תחום התרפיה המשפחתית, פריץ פרלס – אבי תרפיית הגשטלט וגריגורי בייטסון – אנתרופולוג נודע.

גרינדר ובנדלר החלו לפתח את המודל וליצור תהליכים טיפוליים קצרי מועד. בתוך זמן קצר החלה שיטתם להתפרסם, תחילה ברחבי ארצות הברית ואחר כך גם בשאר העולם ובישראל.

ה-NLP עוסק בתהליכים מובנים לטיפול בבעיות. חלק מהתהליכים מתאימים לעבודה במגוון בעיות למשל – תהליכים לחיזוק משאבים, לשינוי דפוסי התנהגות, שינוי אמונות מגבילות, רגשות קשים וערכים נוקשים וכדומה.

חלק מהתהליכים מיועדים לפתרון של בעיות ספציפיות כגון: אלרגיות, טראומות, פוביות, תלות וכדומה.

NLP משיג תוצאות מהירות שמחזיקות מעמד

מסיבות אלו נובע היתרון המשמעותי של ה- NLP והוא התוצאות המהירות ואחוזי ההצלחה הגבוהים בטיפול. כיוון שלא מדובר בניסיון להשפיע על החלק המודע, אלא בעבודה ישירה עם הרבדים העמוקים יותר שמנהלים אותנו מתחת לפני השטח.  מנחה NLP  מיומן מסוגל ליצור שינויים משמעותיים אצל האחרים, אפילו בלי שהם יבינו מה הוא עשה.

ההסמכה הבסיסית לעיסוק ב NLP נקראת NLP PRACTITIONER,

 הסמכת ההמשך נקראת  NLP MASTER PRACTITIONER,

 וההכשרה הגבוהה ביותר היא  NLP TRAINER והיא זו שמסמיכה ללמד את השיטה.